Könyvváráslási tippek

Az utóbbi években nagyon felment a papír ára és ez értelemszerűen magával hozta a könyvek árának emelkedését is, így érdemes nagyobb tudatossággal vásárolni.

Az alábbiakban megosztanék néhány tippet arra vonatkozólag, hogy érdemes könyvet a lehető legolcsóbban vásárolni.

Új könyv esetén

Moly.hu lista

Köszönhetően annak, hogy sok könyvesbolt van, még van árverseny a könyvek esetében is, aki teheti, olcsóbban adja a könyveit. Nálam alapvető, hogyha célzottan egy könyvet keresek, akkor megnézem a moly.hu-n, hogy az adott könyv hol kapható a legolcsóbban. Sok könyvesbolt van listázva, mindegyiknél tételesen vannak jelen az árak is, így könnyen eldönthetjük, hogy melyiket hol érdemes megvenni.

Ráadásul a weboldal új szolgáltatása, hogy több könyvet is listázhatunk és az együttes összeget írja ki. Ez azért hasznos, mert előfordulhat más könyvek máshol ugyan olcsóbbak, de ha egy webshopból rendelnénk meg őket, akkor csak egy szállítási költséget kell fizetni, amivel máris spóroltunk. Nagyon hasznos weboldal, aki szeret olvasni és nincs regisztrálva, annak nagyon ajánlott az oldal aktív használata.

Közvetlen a kiadótól

Érdemes közvetlen a kiadótól is rendelni könyvet, mert jellemzően olcsóbban adják a könyveket. Ez azért lehetséges, mert a könyv végső árában benne van a könyvesbolt árrése is. Ezt spóroljuk meg azáltal, ha közvetlen a kiadótól rendeljük meg. Ettől a kiadónak egy forint vesztesége nem keletkezik. Ha van lehetőségünk elmenni érte személyesen, akkor azzal is spóroltunk, de a szállítási költséggel együtt is könnyen előfordulhat, hogy olcsóbban vesszük meg a könyvet, mintha a valódi árán vennénk meg a könyvesboltban.

Használt könyv esetén

Ha nem ragaszkodunk ahhoz, hogy a könyv új legyen, akkor jól járhatunk a használt könyvvel is. Nemcsak azért, mert adott esetben sokkal olcsóbban juthatunk egy-egy könyvhöz (hacsak nem valami antikvár ritkaságot keresünk), hanem mert adunk egy második esélyt a könyvnek. Ha van könyv, ami valakinek nem kell, de nekünk jól jön, akkor van esély arra, hogy jó áron jussunk hozzá, ráadásul az adott példány hasznos életidejét is meghosszabbítjuk, hiszen mi fogjuk később ugyanazzal az élvezettel olvasni, mint az első tulajdonosa újkorában.

A használt könyv ugyan a könyvkiadás ellen van, hiszen kevesebb példányban jut el több olvasóhoz, de ma már a környezettudatosság sem egy utolsó szempont, hiszen kevesebb papír felhasználásával jut el egy adott példány többekhez. Még ha a sikert az eladásokban is mérik, a környezettudatosság sokszor jobb döntés.

A moly.hu-nál is lehetőség van más felhasználóktól használtan venni könyvet, de érdemes szétnézni Vaterán, Jófogáson is, hátha ott olcsóbban találjuk meg az általunk keresett példányt. Nem utolsósorban, ha van lehetőség személyes átvételre, azzal is spóroltunk.

Nyomtatott könyv VS e-könyv

Könyvek esetében valamiért nem terjed annyira digitális változat, mint például a zene esetében. Ennek valószínűleg az az egyik oka, hogy az olvasás több évszázados hagyomány (még ha a történelmi időkben lényegesen kevesebben is tudtak olvasni). A könyv évszázadok óta jelen van az életünkben, azt csak úgy leváltani nem lehet. A másik ok az lehet, hogy amíg például zene és film esetében teljesen mindegy, milyen formában van meg nekünk, ugyanúgy tudjuk a TV-ben nézni, míg egy e-könyv esetében valamilyen kijelzőt kell nézni az olvasáshoz. Ezért, ha lesz is tényleges átállás, az valószínűleg sokkal lassabban fog történni. De a könyvnek sokkal inkább van egyfajta eszmei értéke, aminek köszönhetően jó eséllyel sokáig fognak még az emberek nyomtatott könyveket vásárolni. E-könyv esetében ez nincs meg, hiszen egy fájl formájában őrizzük az adott olvasnivalót és akár 100 meg 1000 könyv is lehet egy kis készülékben. Mivel a fájl sok esetben csak szöveget tartalmaz, ezért kicsi annak a mérete.

Környezettudatosság szempontjából sem feltétlen világos, hogy jól járunk az e-könyvvel, mert az tény, hogy annyival kevesebb papírt kell felhasználni, minél kevesebb példányszámban nyomják a könyveket, de akkor meg áramot fogyasztunk, hiszen az eszközt kell gyakrabban tölteni, hogy tudjunk olvasni.

E-könyveket elsősorban a különböző könyvesboltok webshopjai árulnak, illetve egyetlen kifejezett e-könyv webshopot ismerek, a DiBook. Az e-könyvek jellemzően olcsóbbak, hiszen nincs papírfelhasználás.

Hangoskönyv

Szintén kevésbé elterjedt a hangoskönyv, pedig jó alternatívája lehet a könyveknek, hiszen a könyv tartalmát útközben hallgathatjuk. Ugyanakkor talán az egyik fő ok arra, hogy nem terjedt el annyira, hogy a CD meglehetősen drágának számít. Néha drágább, mint a könyvváltozat.

Nincs is külön hangoskönyv-webshop, csak a különböző könyvesboltok webshopjaiban lehet hangoskönyvet rendelni, sőt, vannak már e-hangoskönyvek is. Amennyire szétnéztem, ezekkel az a probléma, hogy nem lehet őket letölteni, tehát a webshopnak mindig meg kell legyen nyitva, hogy tudjuk hallgatni. Ezzel ugyan megakadályozzák, hogy illegálisan lehessen terjeszteni ezeket a hangoskönyveket, de nem praktikus, mert valahogy úgy képzelem el, hogy telefonon is mindig meg kell legyen nyitva a weboldal, hogy lehessen hallgatni. Nem néztem utána, de ha úgy van megoldva, hogy a háttérből is lehessen hallgatni, akkor azzal sokat segítettek.

De hangoskönyvet nemcsak azért érdekes hallgatni, mert útközben bárhol hallgathatjuk telefonról is, akár egy podcastet, hanem mert ha jó színész mondja fel az adott művet, adott esetben maga a szerző olvassa fel, akkor a hanglejtésével hangjátékával igazán egyedivé, élményszerűvé lehet tenni a hangoskönyv hallgatását.

Tehát érdemes a hangoskönyvekkel is próbát tenni, de pont azért, mert nem annyira keresettek, nem jellemző, hogy ezekből lennének akciók. Általában úgy lehet olcsóbban hozzájutni, ha valamilyen általános akció keretében (pl.: Black Friday) vásároljuk meg, vagy törzsvásárlói kártyáról értékesítjük a pontokat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése