
Több módszer is létezik önmagunk gyógyítására, ezek közül egyre több terjed könyv formájában. És mivel közérthető nyelvezetben íródnak, ezért bárki számára ajánlható. Szerencsére egyre többen fordulnak saját erőből valamelyik jó önsegítő könyvhöz útmutatásért, módszerekért, és mivel egyre többen foglalkoznak saját magukkal, ezért bátran ki merem jelenteni, hogy ebből a szempontból jobb most itt élni, mint korábban. Hiszen minden egyes ragtapasszal lelkünk sebére a Föld sebeit is gyógyítjunk egy kicsit. Több kiváló szakember nagyszerű könyvéhez volt szerencsém, de John Bradshaw: Hazatérés önmagadhoz című könyvével úgy éreztem, hogy a fejlődésem egy új szakaszába lépett.
Elementáris hatással volt rám ez könyv. Vannak méltán kedvelt és elismert szakemberek, akik felhívják a múlt jelenlétére, és hogy mennyire fontos foglalkozni a gyermekkori sérülésekkel, de ez az első olyan könyv, amit olvastam, és átfogóan a gyermekkori sérülésekkel foglalkozott. A könynek köszönhetően belső lényem egy olyan szegmensébe nyertem betekintést, ahova korábban nem volt hozzáférésem, és sok mindent megértettem magamról, a működésemről. Ahogy utaltam rá, szakaszosan volt korábban lehetőségem megvizsgálni a sebzett belső gyermekemet, de ennek a könyvnek a segítségével az egész gyerekkoromra betekintést nyertem. Ahogy felszínre kerültek a különböző gyerekkori események, úgy értettem meg egyre inkább a működésemet.
A könyv öt szakaszra bontja a gyerekkort:
- Csecsemőkor: Amikor csak vagyunk a világban. Szemlélődéssel, tapintással elkezdjük felfedezni a világot, de még szorosan függünk anyánktól.
- 9-36 hónapos korszak (a könyv ezt totyogókornak hívja): Amikor megtanulunk járni, tehát nagyobb távot tudunk megtenni a világot felfedező utunkban.
- Óvodáskor: Amikor megtanulunk beszélni, akkor verbálisan is kísérletet teszünk a világ felfedezésére. Nem utolsósorban ekkor történnek meg az első szociális kapcsolatok. A nemi identitásunk is ekkor kerül felszínre.
- Iskoláskor: A tanulás és a tudásvágy időszaka. Talán ekkor dől el igazán, mi érdekel minket, merre érdemes orientálódni.
- Kamaszkor: Amikor megtanulunk igazán elvontan gondolkodni, a világ dolgait más szemmel látni másképp értelmezni. Ekkor tanulunk meg igazán hosszútávon gondolkodni, aggódó szemünket a felnőttkorunkra vetni.
A könyv első részében ezen öt szakaszt részletezi. Ahol elakadás van, azokkal érdemes foglalkozni, hiszen a korregresszió egyik oka, hogy valahol megrekedtünk a gyermekkori fejlődésünkben, és psziché kényszeresen ismétel, hogy tudja pótolni a hiányosságokat.

Ezt tudja a szerző is, hiszen a könyv második részében módszereket ajánl a gyermekkori sebek gyógyítására. Ezek némelyike konkrétan a regresszió megélésére ad lehetőséget, de ezek megfelelő helyen és időben történő alkalmazása segít abban, hogy előhívva az adott korú belső gyermekünket, megértsük a gondolkodását, érzésvilágát. Ha ahhoz megfelelően kapcsolódunk, akkor módunk van rá, hogy gyógyítsuk a sebeit. A harmadik, egybe zárórészben az író saját élettörténetét elmesélve illusztrálja, hogy van mód a fejlődésre felnőttkorban is. Mert hát volt honnan indulnia a szerzőnek. Nagyon szimpatikus, hogy nem egy tökéletes gyermekkor páholyából prédikál, hanem nyíltan vállalja a saját sebzettését. Ezáltal válik hitelessé a könyv.
A könyvet áthatja a szeretet a megértés és a figyelő odafordulás. Ezt a fordító kiválóan adta át, nagyon jó volt olvasni. A nyelvezet egyszerű, közérthető, mégis minden egyes mondatában érezhető volt, hogy valami nagyon fontosat akar átadni. Nagyon szimpatikus volt az is, hogy John Bradshaw arra is felhívta a figyelmet, hogy a módszere nem az egyedüli és az egyetlen, bizonyos esetekben nem is érdemes egyedül elvégezni a gyakorlatokat, adott esetben akár más módszerrel kiegészítve. Tehát nem abszolutizálja a módszerét. Én is úgy látom, hogy csak ez a módszer nem vezet eredményre. Sőt, kezdő "önfejlesztőknek" nem is ajánlott, mert a gyakorlatok során olyan húsbavágó igazságokkal szembesülhetünk, aminek szembesülésével egyáltalán nem biztos, hogy fel vagyunk készülve. És mivel az emberek nagyja rosszul működő családban nőtt fel, ezért szinte biztosak lehetünk abban, hogy mi is találkozni fogunk olyan igazságokkal, amik fájni fognak.
De aki felkészültnek érzi magát, az ezen könyv segítségével egy ugyan fájdalmas utazás részese lesz, de ezzel együtt megadja az esélyt magának arra, hogy magára, a működésére mélyebben rálátva jobb életminőséget éljen.
Szerző: John Bradshaw
Cím: Hazatérés önmagadhoz (A sebzett belső gyermek gyógyítása)
Megjelenés éve: 2023
Kiadó: Kulcslyuk kiadó
Ár: 4.490 Forint
Könyv a kiadó weboldalán | Moly.hu profil | Goodreads profil